Kutatási infrastruktúra
Kutatás-fejlesztési infrastruktúra a GRANIT Csiszolószerszám Kft-nél
Cégünk a Széchenyi 2020 program VEKOP-2.1.1-15 Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása felhívásra benyújtott pályázatában új csiszolószerszámok kifejlesztését valósítatta meg. A fejlesztés eredményeként a vállalat a magas ötvözőanyag tartalmú rozsdamentes fémek megmunkáláshoz olyan csiszolószerszámokat fejlesztett, amelyek a csökkentett hőbevitelnek köszönhetően nem okoznak elszíneződést a megmunkált felületen. A hőbevitel csökkentésével a munkadarab elszíneződése és az utólagos megmunkálás minimalizálható, esetleg teljesen el is hagyható, ezért nagy jelentőségű a kisebb hőbevitelű korongok kifejlesztése.
A projektben alapvetően két különböző típusú abrazív korong fejlesztését valósítottuk meg, a lemezes anyagok és különböző idomok megmunkálásához használt bakelit kötésű vágó- és tisztítókorongokét, illetve a tömör anyagok köszörüléséhez használt kerámia kötésű csiszolókorongokét.
A projekt legfontosabb eredményének az új termékeket tekinthetjük, melyek receptúrája és gyártási technológiája a kutatás-fejlesztési folyamat során szerzett ismeretek felhasználásával kerültek kidolgozásra. Ezek a különböző méretű inox vágó- és tisztítókorongok, illetve kerámia és bakelit kötésű csiszolókorongok.
A fejlesztés további eredményei az új berendezések, új mérési módszerek, technológiai módosítások, és új alapanyagok alkalmazása. Az új derivatográffal, gázkromatográffal és titrátorral gyorsabban és pontosabban tudjuk mérni a számunkra fontos paramétereket. Az egyensúlyozó berendezés, az elektromos és a gázüzemű kemence, a dönthető keverő és a vágókorong tesztelő gép lehetővé tették olyan gyártási technológiák kidolgozását, amelyekkel homogénebb, egyenletes szerkezetű korongokat tudunk gyártani homogénebb, kedvezőbb konzisztenciájú présmassza elérése által. A projekt keretében olyan, reprodukálható és magas minőséget eredményező gyártási technológiát fejlesztettünk ki, amelynek segítségével kiküszöbölhetőek az alapanyagok minőségének és a környezeti tényezők változásából következő, egyes sarzsokra vonatkozó minőségbeli különbségek, illetve amelynek segítségével a termékeken belüli minőség (anyageloszlás stb.) is egyenletesebb lesz, a termékek porozitása és keménysége homogénné és szabályozottá válik. Az új termékek elsődleges felhasználói az autóipar és az élelmiszeripar, ahol nagy arányban használnak rozsdamentes anyagokat.
A VEKOP-2.1.1-15-2016-00125 projekt eredményeként létrehozott kutatási infrastruktúra és az igénybevehető szolgáltatások:
- NETZSCH STA 449 F5 Jupiter termikus analizátor
Szimultán termogravimetriás (TG) és differenciál pásztázó kaliometriás (DSC) vizsgálatra alkalmas berendezés szobahőmérséklettől 1600°C-ig terjedő mérésekhez.
- 916 Ti-Touch potenciometrikus titrátor
Ez a kompakt, teljes értékű titrátor lefedi az összes rutin titrimetriás igényt és képes dinamikus ekvivalenciapont titrálás (DET), monoton ekvivalenciapont titrálás (MET), előre beállított végpontra történő titrálás (SET) és manuáli titrálás (MAT) elvégzésére.
- Thermo Scientific Trace 1310 típusú gázkromatográf
A TRACE 1310 GC rendszer egy nagy teljesítményű gázkromatográfiás (GC) készülék. A gázkromatográfia egy hatékony analitikai szétválasztási módszer. Komplex összetételű keverékeket és külön összetevőket injektálhatunk a gázkromatográfba manuálisan, vagy autosampler segítségével, szétválasztva az elegyet a detektorhoz való továbbításra. A detektor a gázkromatográfiás elegyről és alkotórészeiről jelet generál. Ezeket a jeleket feldolgozva a Thermo Scientific Chromatography Data System minőségileg beazonosítja, illetve precízen és pontosan meghatározza a mintában található összetevőket.
- ESE típusú statikus egyensúlyozó gép mérőegységgel
Az ESE típusú statikus egyensúlyozó gép CAB 920static mérőegységgel forgó egységek egyensúlyozására alkalmas statikus módban.
- Automata vágókorong-tesztelőgép
Vágókorongok automatikus tesztelése.
- MDM 850-120 kg dönthető keverő
A berendezés segítségével az egyes alkotóelemek összekeverhetőek úgy, hogy az eredményül kapott anyag alkalmas abrazív vágó- és köszörűkorongok gyártására.
- E-8-33D típusú 41kWos 200 C-os elektromos kemence
Alacsony hőbevitelű vágó és tisztító korongok hőkezelése maximum 200 C-os hőmérsékleten.
- G-5-8 típusú 960kW-os 1350 C-os gázüzemű kemence
Alacsony hőbevitelű vágó és tisztító korongok hőkezelése 1350 C maximum hőmérsékleten.
- Keverőprogram kísérleti fejlesztéshez
A kísérleti gyártásnál használt alap- és segédanyagok összetételének és az előkészítés körülményeinek nyomonkövetése.
A felsorolt eszközöket igény esetén, oktatási, kutatás-fejlesztési céllal az érdeklődő cégek, intézmények rendelkezésére bocsátjuk az alábbi feltételekkel.
Az eszközök külső felhasználók általi igénybevételének feltételei:
Az igénybevétel helyszíne a GRANIT Csiszolószerszám Kft. székhelye:
1194 Budapest, Fadrusz János u. 2.
A külső felhasználó köteles az igénybevétel időpontját és az igénybe venni kívánt eszközök körét előzetesen, legalább a tervezett igénybevétel előtt 30 nappal írásban jelezni.
Az eszközök használatáért a piaci árnak megfelelő szolgáltatási díjat kell fizetni.
Az eszközök az alábbi szolgáltatási díjakon vehetők igénybe:
Kutatási infrastruktúra megnevezése |
Igénybevétel alapdíja* |
NETZSCH STA 449 F5 Jupiter termikus analizátor |
80.000,-Ft/óra |
916 Ti-Touch potenciometrikus titrátor |
40.000,-Ft/óra |
Thermo Scientific Trace 1310 típusú gázkromatográf |
80.000,-Ft/óra |
ESE típusú statikus egyensúlyozó gép mérőegységgel |
60.000,-Ft/óra |
Automata vágókorong-tesztelőgép |
100.000,-Ft/óra |
MDM 850-120 kg dönthető keverő |
120.000,-Ft/óra
50.000,-Ft/keverési ciklus takarítási és hulladék kezelési idő |
E-8-33D típusú 41kW-os 200 C-os elektromos kemence |
250.000,-Ft programozási díj program típusonként
50.000,-Ft kezelési díj/égetési ciklus |
G-5-8 típusú 960kW-os 1350 C-os gázüzemű kemence |
250.000,-Ft programozási díj program típusonként
100.000,-Ft kezelési díj/égetési ciklus |
Keverőprogram kísérleti fejlesztéshez |
60.000,-Ft/keverési ciklus |
* Az igénybevétel alapdíja nem tartalmazza az anyag és energiaköltségeket.
A külső felhasználó igénybejelentése alapján a felek szolgáltatási szerződést kötnek, melyben rögzítik a tervezett igénybevétel ütemezését, az igénybevett eszközöket, és a szolgáltatási díj pontos összegét.
A kutatási infrastruktúra kapcsolattartó adatai:
Katona Balázs ügyvezető
Tel: +36 1 347-9840
e-mail: balazs.katona@granitabrasive.com